Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?


dobór okularów do kształtu twarzy

Kwestia dopasowania okularów do kształtu twarzy jest niezwykle złożona. Okulary są bowiem akcesorium, które ma za zadanie nie tylko poprawić jakość naszego widzenia, ale także pełnić rozmaite funkcje estetyczne. Ta ostatnia przesłanka sprawia, że dobór okularów do kształtu twarzy jest niezwykle istotny.

Czynniki determinujące dobór oprawek okularów

Osoby, które podejmują decyzje o wyborze konkretnych oprawek, powinny spojrzeć na kwestię estetyki bardzo szeroko. W czym powinno przejawiać się takie podejście? Przede wszystkim, należy zastanowić się nad pożądanym efektem wizerunkowym. Jakie stylizacje najbardziej lubimy? Czy zależy nam na zaakcentowaniu pewności siebie, a może lepiej czujemy się w stonowanych konwencjach stylistycznych? Jakie oprawki najlepiej oddadzą naszą osobowość? Odpowiedzi na te pytania z pewnością pomogą w doborze koloru i kształtu oprawek. O ile kwestia koloru zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, o tyle kwestia kształtu oprawek jest ściśle uzależniona od konturu twarzy.

Kształt twarzy a oprawki okularów

  • Twarz owalna wyróżnia się nieco węższym niż czoło podbródkiem. Można z pewnością zaryzykować stwierdzenie, że jest to twarz, do której najłatwiej dopasować oprawki z uwagi na wysoce uniwersalne proporcje. Niemniej jednak nawet w przypadku tego typu istnieją rekomendowane rozwiązania. W tej sytuacji warto zdecydować się na oprawki okrągłe lub tak zwane „kocie oczy”, które nadadzą spojrzeniu wyrazistości. Alternatywną opcją są kwadratowe i prostokątne okulary. Dzięki wyrazistemu kontrastowi podkreślą one kształt twarzy.
  • Twarz kwadratowa jest typem, który może sprawić liczne trudności w kwestii doboru odpowiednich oprawek. Ten rodzaj twarzy dzieli się bowiem na liczne podkategorie, do których należą kształt prostokątny, kwadratowy, sześciokątny oraz trapezoidalny. W przypadku kształtu prostokątnego najbardziej istotna jest optyczna redukcja linii prostych. Kształt trapezoidalny wymaga z kolei od nas wizualnego zwężenia szerokiego podbródka oraz policzków.
  • W przypadku prostokątnej i kwadratowej twarzy znakomicie sprawdzą się okulary okrągłe, owalne i tak zwane pilotki, które złagodzą i wysmuklą ostry kontur twarzy. Ponadto, okulary dedykowane temu typowi twarzy powinny być lekko zaokrąglone od dołu po to, aby odwrócić uwagę od nazbyt wyrazistej żuchwy. Bardzo ważne jest też, aby osoby dysponujące trapezoidalnym kształtem twarzy wystrzegały się wąskich oprawek, które nadmiernie uwydatniają podbródek oraz policzki.
  • Twarz trójkątna odznacza się dużą szerokością na wysokości skroni i znacznym zwężeniem w okolicy brody. W przypadku tego typu twarzy warto rozważyć oprawki zaokrąglone lub owalne tudzież tak zwane „kocie oczy”, które optycznie redukują twarz na wysokości skroni. Alternatywnym rozwiązaniem są dyskretne oprawki transparentne oraz patentki, które z uwagi na swój subtelny charakter pozostają bez wpływu na wizualne postrzeganie górnej części twarzy.
  • Twarz okrągła charakteryzuje się przede wszystkim wyrazistymi policzkami oraz zaokrągloną brodą. W takim przypadku warto zdecydować się na oprawki typu „kocie oczy”, które wizualnie zmniejszają policzki lub prostokątne, które skutecznie odwracają uwagę od okrągłego kształtu twarzy. Adekwatnym pomysłem są też tak zwane oprawki „na żyłce”. Niewidoczny dół sprawi, że zaokrąglenie dolnej części twarzy nie będzie zbytnio rzucać się w oczy.

Podsumowanie

Chcesz dowiedzieć jakie 3 pozostałe czynniki są istotne w doborze okularów do swoich potrzeb? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się przygotowaną przez zespół ekspertów Kodano, poradą - Jak dobrać okulary? - pomocną także w doborze konkretnego modelu oprawek.


Przeczytaj także

materiały na oprawki okularowe
okulary dla każdego

© zOkularami.pl

Style Selector
Oregional Skin
bootstrap business templates bootstrap business templates
Bootswatch Skins (11)
bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates

These are just examples and you can build your own color scheme in the backend.

Background Patterns
bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates bootstrap business templates